 |
|
 |
trăiri pline de-nţelepciune, un poem memorabil. o noapte liniştită!
cu drag, cornel |
Cornel ARMEANU
Membru de onoare |
Postat la: 2011-06-02 00:29:03 |
|
|
 |
Ioana, buna concluzie! multumesc!:) |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-31 13:43:18 |
|
|
 |
Sensibil poemul! O sa topeasca vara asta gheata din oameni. Sper si eu!
cu drag, ioana |
rosculet ioana catalina
Autor |
Postat la: 2011-05-30 20:06:44 |
|
|
 |
Bine, Adriana, te cred ca prea ii spui cu foc!:) multumesc tie si Biancai! |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-29 08:12:14 |
|
|
|
|
 |
am învăţat să fiu aşteptării
năluca de cocor ucis
sub zarea
sângelui meu
ma regasesc in fiecare vers din strofa aceasta…in fiecare cuvant si in vibratia lui…pentru mine e un poem scris de undeva din “centrul” inimii tale si care ajunge in fiece suflet… |
Adriana Butoi
Admin |
Postat la: 2011-05-29 00:12:01 |
|
|
 |
nu-s de acord cu remarcatele decat daca sunt pe alte site-uri si cum postez doar pe H, nu tind spre astfel de cult. remarcam pe altii.
Doina, ma bucura analiza ta, de fapt poezia asta e un remix. cine are volumul Andante, acolo e o poezie mai veche Tacerea mea, e cu rima, acum am incercat in vers liber.
Gabi, nu prea am inteles, dar multumesc.
Anita, e cam devreme sa stii ca tacerile spun cel mai adanc.:)
Jeanette, imi pare rau, nu-s fan Maicii Tereza, de fapt sunt fan doar catorva celebritati.:)
Carmen, Andrei, multumesc.
Mirela, mai am pana la intelepciune si, sincer, nu mi-o doresc.
va multumesc pentru atentie, nu trebuie, ar mai trebui lucrat in atelier, ca-s multe restante…dar vine vara! 🙂 |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-28 20:36:05 |
|
|
 |
da, un poem sfredelitor, dezvaluie esenta gandurilor! felicitari! |
Carmen Tania Grigore
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-28 20:04:40 |
|
|
 |
Drumul spre lumina prin spini (probe pe masura darului din noi…spunea cineva), sau piatra(condamnare?!)transfigurata prin iubire…oricum e loc in ea pentru toti 🙂
Gand inalt! |
Gabriela Beldie
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-28 19:12:06 |
|
|
 |
Mi-aduce aminte de un text scris de Maica Tereza pe care l-am citit alaltaieri. Nu liric, dar categoric “nealgebric”, paradoxal. Concluzia care se repeta ca un leitmotiv: love them, anyway. Tulburator poem! |
Jeanette Carp ( ps. Ioana B. Carp )
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-28 16:22:16 |
|
|
 |
Am citit si tac! Felicitari, d-na Ada! |
Gîbu Ana Maria
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-28 11:44:10 |
|
|
 |
mi-am permis să-l pun la remarcate, merită! |
Mihaela Aionesei
Fondator |
Postat la: 2011-05-28 11:38:49 |
|
|
 |
e ceva pre sfâşietor aici ca să pot comenta 🙁 |
Mihaela Aionesei
Fondator |
Postat la: 2011-05-28 11:37:09 |
|
|
 |
Cristina, un poem foarte se cunoaşte de la titlu 🙂
Nu ştiu ce mi-a venit să fac o analiză sumară a termenilor, făcând o radiografie pe verticală poemului. Voi aranja termenii pe orizonatală:
1. mirării, nepăsării, aşteptării, lui Dumnezeu;
2. iarbă, fluture, nălucă, piatră;
3. strivită, în plasa deznădejdii (prizonier), de cocor ucis, aruncată;
4. sub bocanci, sub întuneric, sub zarea, (î)-n iubirea de murg;
5. din oameni, din fiară, sângelui meu, al tăcerii;
Ce observ? Un crescendo al trăirilor, un oftat tot mai adânc, a selecţie a lexicului cu un deosebit rafinament. Poezia pare o spirală care sfredeleşte deopotrivă Universul şi inima lectorului. |
Maria(na) Doina Leonte
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-28 10:23:23 |
|
|
 |
…intelepciune |
mirela orban
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-28 10:08:42 |
|
|
 |
multumesc, Marian! |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-28 09:57:51 |
|
|
 |
Iuliana cred ca se poate citi si cu N-am invatat la fiecare strofa. sensul ramane neschimbat! multam! |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-28 01:45:33 |
|
|
 |
O spovedanie lirică!Cititoarea se întreabă:,,Oare,am învăţat?” |
Linte Iuliana
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-27 23:44:06 |
|
|
 |
o, Tea, nu m-ati inteles. Am vazut si la Teodor. Eu acolo glumesc cu any, ea m-a inteles.e foarte activa si ii sunt recunoscatoare.
dar balansul exista si la mine, fireste. trec real printr-o perioada rea dpdv al sanatatii. dar continui…cat despre favoarea mea, a mea personala, nu am vreuna, dimpotriva, si asta am mai spus, sfaturile grupului meu literar si a familiei este sa-mi mai vad si de treaba mea.:)
totusi
cand si un singur autor reuseste un text care initial a fost dezavuat, pentru mine e o favoare.
multumesc, Tea! |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-27 22:54:46 |
|
|
 |
Cristina, balansul e inevitabil, nu?
Stam, de fapt, pe un see-saw si daca vrem si daca nu…
Asta asa ca idee…
Ca poezie, reusesti, cum rara se intampla, o perfecta armonie intre ceea ce vrei sa spui si cum o spui…
Superb!
Tea
ps. sunt convinsa ca n-o sa lasi balansul in defavoarea-ti… |
Maria Cecilia Nicu
Admin |
Postat la: 2011-05-27 22:34:04 |
|
|
 |
Teodor, multumesc, sunt prea mari cuvintele tale. nu le merit…
Lira nu e a mea, e a celor care scriu in ea, a celor care aici au invatat si au promovat. Ceea ce fac eu aici am mai facut in calitate de admin pe inca 4 site-uri literare care acum imita lira si in care si la ora actuala regulementele si promo-ul contin cuvintele mele. Nu cer drepturi de autor. Si nici nu le dezavuez. Este loc pentru toata lumea pe pamant. dar pentru lupta trebuie forta si eu…nu ma simt prea bine. imbratisari, luptatorule!:) |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-27 20:24:09 |
|
|
 |
nu, nu este un strigăt ci un vârf , un ecou,- dacă vreţi, al împlinirii la care s-a ajuns, fără ezitări, prin dăruire şi dragoste faţă de lucrurile indispensabile vieţii aici.
acest text e o cupolă a sufletului şi vine ca o împlinire întru împăcarea semenului, “am învăţat /să fiu/lui Dumnezeu/piatra aruncată-n iubirea de murg/al tăcerii”
poate e textul cel mai de suflet al tău cristina. şi spun “de suflet”, pentru că nu arunci vorbe, ci dăruieşti, şi-n acest ultim moment, blândeţea cuvântului. o faci emoţionant de bine.
e un text de calibru, greu şi împlinit.
Ps: nu te mai recunosc. eşti o luptătoare, iar sângele unui luptător fierbe până la ultima picătură.
vorbeşti de plecare… plecarea e dureroasă sub toate aspectele ei. şi nu uita un lucru. atât timp cât suntem alături de tine, LIRA21 va exista.
mă faci să mă întristez, cristina.
sunt zile şi zile, bune…rele, dar sunt ale noastre şi trebuie să ne bucurăm de fiecare clipă.
cu sinceritate,
teodor dume, |
teodor dume
Membru de onoare |
Postat la: 2011-05-27 20:15:43 |
|
|
 |
Draga Vero, da, e un moment in care oamenii m-au dezamagit. iti multumesc de entuziasm!
any, cred ca daca se inchide Lira, ma gandesc la aceasta solutie, tu vei fi penultima care sa pleci. eu ma bucur sa plecam odata!multumesc.
arty, nu, nu e altfel…multumesc sensibila doamna! |
Cristina Ştefan
Fondator site Lira21 |
Postat la: 2011-05-27 19:38:08 |
|
|
 |
mi se pare un alt stil, e de remarcat poemul! eu te rog frumos Ada sa-l anini la locul lui (remarcate)
nici nu ştii cat de mult mi-a placut! are si profuzime si imagine, mesajul e puternic, are tot!
felicitari |
m. frumosu
Autor |
Postat la: 2011-05-27 19:23:31 |
|
|
.jpeg) |
Un poem pe care îl citești și taci,excelent redat Esență de poem! |
any tudoran
Admin |
Postat la: 2011-05-27 18:20:31 |
|
|
 |
Si inca ceva: descrie fantastic dezamagirea ta fatza de oameni si impartasesc cu tine aceasta dezamagire “in this very moment”, cum zic englezii intraductibil |
Veronica Pavel
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-27 18:06:21 |
|
|
 |
Cristina, pe mine poezia asta m-a atins cel mai puternic din toate poeziile tale pe care le-am citit. Este profunda si transmite emotia in metafore care o o fortza covasitoare. poezie care, dupa parerea mea, ar castiga in orice concurs. |
Veronica Pavel
Fondator admin |
Postat la: 2011-05-27 18:03:38 |
|
|
Comentarii recente